Rafał Jakub Pastwa, urodzony w 1980 roku w malowniczym Opolu Lubelskim, to charakterystyczna postać współczesnej literatury polskiej.
Jako poeta, duchowny katolicki oraz teolog, łączy w swojej twórczości różnorodne wątki i inspiracje.
Jego prace, w szczególności poezja, odzwierciedlają głęboką refleksję nad wiarą i człowieczeństwem, będąc jednocześnie znaczącym głosem w polskiej przestrzeni artystycznej i intelektualnej.
Życiorys
Rafał Pastwa jest uznanym działaczem społecznym oraz autorem, którego wkład w działalność na rzecz osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich rodzinom, realizowany za pośrednictwem fundacji „Za Bramą”, ma ogromne znaczenie. Jako założyciel, podejmuje szereg działań, których celem jest wzrost świadomości zdrowotnej wśród kobiet dotyczącej badań cytologicznych i mammograficznych, szczególnie na terenie województwa lubelskiego i Polski wschodniej.
Pastwa jest również inicjatorem klubu sportowego z sekcją boksu, który funkcjonuje pod nazwą „Za Bramą”. Członkostwo i przewodniczenie innym organizacjom, takim jak katolickie Stowarzyszenie „Agape”, oraz Lubelski Okręgowy Związek Bokserski, dodatkowo potwierdzają jego zaangażowanie w sport i działalność społeczną.
Jako aktywny uczestnik lokalnych struktur bioetycznych, jest członkiem Komisji Bioetycznej przy okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie. Działa również w Polskim Towarzystwie Komunikacji Społecznej oraz w Zespole Interdyscyplinarnym, który został powołany na wniosek Prezydenta Miasta Lublin. Jego badania oraz analizy dotyczą szerokiego spektrum tematów zdrowotnych i etycznych.
Rafał Pastwa jest autorem trzech powieści: „Razem z mamą”, „Za drugą bramą” oraz „Pokój mojej samotności”, a także dwóch prac naukowych, w tym „W imię postępu i przetrwania. Początki polskiej bioetyki inspiracji personalistycznej na tle rozwoju bioetyki amerykańskiej” oraz „Chrystus zwyciężający szatana. Mt (4, 1–11)”. Dodatkowo, jego twórczość obejmuje artykuły naukowe oraz książki edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci, w tym „Pan Kiciuś” i „Pan Kiciuś na wakacjach”.
Od lipca 2013 roku pełni funkcję redaktora lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”, angażując się w różnorodne inicjatywy medialne oraz społeczne. Został uhonorowany nagrodą „Angelus lubelski” w dziedzinie kultury medialnej w 2016 roku. Tematyka jego prac badawczych koncentruje się na kulturze dialogu oraz medialnej kreacji rzeczywistości, co odzwierciedla jego przekonania o istotności wartościowych interakcji społecznych.
Przypisy
- Bioetyka. W imię postępu i przetrwania, Kęty: Wydawnictwo Marek Derewecki, 2015.
- Pokój mojej samotności, Jastrzębie Zdrój: Black Unicorn, 2011.
- Za drugą bramą, Wydawnictwo-Bractwo Księdza Stanisława Zielińskiego, 2010.
- Chrystus zwyciężający szatana (Mt4,1-11). Studium egzegetyczno-teologiczne, Kielce: Instytut Teologii Biblijnej Verbum, 2010.
- Razem z Mamą, Kęty: Wydawnictwo Marek Derewecki, 2011.
- Razem z Mamą, Kraśnik: Gaudium, 2009.
- Informator Archidiecezji Lubelskiej, Lublin 2017.
- Pan Kiciuś, Kraśnik: Wydawnictwo Bractwo ks. Stanisława Zielińskiego.
- Pan Kiciuś na wakacjach, Kraśnik: Wydawnictwo Bractwo ks. Stanisława Zielińskiego.
- Angelusy rozdane. Nagroda dla tych, którzy niosą pomoc, lublin.tvp.pl [dostęp 11.03.2017 r.].
- Poznaliśmy laureatów tegorocznych Angelusów, Kurierlubelski.pl [dostęp 11.03.2017 r.]
- „lublin.gosc.pl” [dostęp 11.03.2017 r.]
Oceń: Rafał Pastwa