Szkoła rzemieślnicza w Opolu Lubelskim to instytucja edukacyjna, która odegrała znaczącą rolę w kształceniu rzemieślników w tym regionie. Założona przez pijarów, miała na celu rozwój umiejętności rzemieślniczych już w XVIII wieku.
Planowanie utworzenia szkoły rozpoczęło się w 1764 roku, kiedy to otrzymała ona protekcję Sejmu. W tym okresie wydano biuletyn w języku niemieckim oraz polskim, mający na celu zachęcanie rzemieślników pochodzących z Niemiec do osiedlenia się w Opolu Lubelskim oraz podjęcia roli nauczycieli. W wyniku tych działań do miasta przybyła grupa rzemieślników z południowych, katolickich krajów Niemiec. Warto podkreślić, że wcześniejsi niemieccy rzemieślnicy, sprowadzeni przez Jana Tarłę, wyznawali luteranizm.
Początkowo rzemieślnicy byli pod opieką pijarów, jednak w latach 80. XVIII wieku uzyskali autonomię w postaci własnego cechu. Historia szkoły w późniejszych latach nie była jednak jasna. W opisach dotyczących jej upadku podnoszono różne kwestie, w tym defraudację funduszy oraz niską jakość kwalifikacji nauczycieli pochodzących z Niemiec.
Do dzisiaj w Opolu Lubelskim przetrwały dwie części pierwotnego budynku szkoły, które znajdują się przy ul. Kościuszki. Pozostałe elementy budynku zostały zburzone, a zachowane fragmenty zostały wpisane do rejestru zabytków. Decyzja o ich wpisie miała miejsce 16 stycznia 1967 roku (nr A/152).
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Ratusz w Opolu Lubelskim | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim | Opole Lubelskie (stacja kolejowa) | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim | Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu LubelskimOceń: Szkoła rzemieślnicza w Opolu Lubelskim