Jerzy Zdanowski, urodzony 10 września 1949 roku w Opolu Lubelskim, jest znanym polskim historykiem oraz arabistą. Jego praca naukowa obejmuje szeroki wachlarz tematów, a jego osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych są szeroko rozpoznawane.
Jako profesor nauk humanistycznych, Zdanowski dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów w ramach zajęć akademickich, wpływając na rozwój arabistyki w Polsce.
Życiorys
Jerzy Zdanowski, znany specjalista w dziedzinie badania krajów arabskich, rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował ekonomię polityczną. Następnie ukończył Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych, co otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery naukowej.
W ramach swoich badań naukowych miał okazję pracować w różnych instytucjach zagranicznych, takich jak School of Oriental and African Studies Uniwersytetu Londyńskiego, brytyjskie archiwa oraz Princeton University, gdzie był stypendystą Programu Fulbrighta. Jego prace badawcze prowadzone były także we Francji, Kuwejcie, Jordanii oraz Egipcie. W 1978 roku uzyskał stopień doktora, a w 1994 roku habilitował się na podstawie rozprawy zatytułowanej Emiraty wahhabickie. Z dziejów Arabii w latach 1745–1932, która została przygotowana w Instytucie Historii PAN.
Zdanowski swoją karierę naukową związał z Polską Akademią Nauk, gdzie od 1978 roku pracował jako badacz. W latach 1993–2010 pełnił funkcję dyrektora Zakładu Krajów Pozaeuropejskich PAN. Później, w latach 2010–2011 był p.o. dyrektora Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Jego badania koncentrowały się na historii nowożytnej krajów arabskich, antropologii społecznej oraz naukach politycznych.
W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a jego akademickie osiągnięcia zaowocowały także członkostwem w Komitecie Nauk Orientalistycznych PAN oraz w Komitecie Narodowym do spraw Współpracy z Europejską Fundacją Nauki (ESF). W 1995 roku został redaktorem naczelnym rocznika „Hemispheres. Studies on Cultures and Societies”. Zdanowski prowadził także wykłady na wielu prestiżowych uczelniach zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wśród tych instytucji znalazły się m.in. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Oprócz tego, Zdanowski wykładał w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, dzieląc się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami studentów.
W roku 2003 otrzymał także nagrodę naukową Wydziału I Nauk Społecznych PAN za pracę pt. Historia Arabii Wschodniej od czasów najdawniejszych do końca XIII w., która uznawana jest za cenny wkład w studiowanie historii regionu.
Publikacje
Jerzy Zdanowski jest autorem wielu istotnych pozycji naukowych, które ukazują bogactwo kultury oraz historii Bliskiego Wschodu. Poniżej znajduje się lista jego kluczowych publikacji:
- Bracia muzułmanie i inni, Glob, Szczecin, 1986,
- Emiraty wahhabickie. Z dziejów Arabii 1743–1932, Semper, Warszawa 1992,
- Arabia w opisach europejskich podróżników i badaczy XVIII–XX w., Semper, Warszawa 1993,
- Arabia Saudyjska, ASKON, Warszawa 2004,
- Historia Arabii Wschodniej, Ossolineum, Wrocław 2004 i 2008,
- Slavery in the Persian Gulf in the First Half of the 20th Century, ASKON, Warszawa, 2008,
- Współczesna muzułmańska myśl społeczno-polityczna. Nurt Braci Muzułmanów, ASKON, Warszawa 2009,
- Historia Bliskiego Wschodu w XX w., Ossolineum, Wrocław 2010,
- Bliski Wschód 2011: bunt czy rewolucja, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne, Kraków 2011,
- Stosunki międzynarodowe na Bliskim Wschodzie w XX w., Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne, Kraków 2011,
- Slavery and Manumission. The British policy in the Red Sea and the Persian Gulf in the first half of the 20th c., Ithaca, Reading 2012,
- Historia społeczeństw muzułmańskiego Bliskiego Wschodu w XX wieku, ASKON, Warszawa, 2013,
- Speaking With Their Own Voices: The Stories of Slaves in the Persian Gulf in the 20th Century, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne 2014,
- Middle Eastern Societies in the 20th Century, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne 2014,
- Państwo na muzułmańskim Bliskim Wschodzie. Procesy genezy i czynniki trwania, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne, Kraków 2015,
- Historia Najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, Warszawa 2020.
Każda z tych publikacji wnosi cenny wkład w zrozumienie złożoności regionu oraz jego historycznych aspektów.
Przypisy
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02.06.2003 r. nr 115-5-03 o nadaniu tytułu naukowego profesora (M.P. z 2003 r. nr 36, poz. 495).
- Pracownicy Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Stosunków Międzynarodowych [zarchiwizowane 25.11.2012 r.].
- Janusz J. Kapuścik (red.), Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom V: suplement A–Ż, Warszawa: Ośrodek Przetwarzania Informacji, 2006.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Gertruda Biernat | Rafał Dębiński | Beata Hołub | Aleksander Zdanowicz (prawnik) | Wojciech StępieńOceń: Jerzy Zdanowski