Na opolskim rynku znajduje się wystawa zatytułowana „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północe. Początek”. Można ją oglądać do 25 marca. Natomiast dnia 8 marca 2018 roku odbył się jej wernisaż połączony z kuratorskim oprowadzaniem przez doktora Wojciecha Kucharskiego. Wystawa została zrealizowana przez Państwowy Instytut Naukowy- Instytut Śląski w Opolu przy współudziale Urzędu Miasta Opola.

Wystawa ukazuje konsekwencje wynikające z przesunięcia granic Polski w 1945 roku. Jest to temat niezwykle trudny, o którym do tej pory nie mówiło się. Zobaczymy zdjęcia ludzi, którzy zostali zmuszeni (a wręcz wypędzeni) do opuszczenia swoich domów; ludzi, którym przyszło zamieszkać w obcym dla nich miejscu. Ludzie ci musieli na nowo budować swoją tożsamość, nawiązywać relacje z nowymi sąsiadami, musieli odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości. Przez pierwsze lata widać wyraźnie tymczasowość mieszkańców powojennych. Później przychodzi czas na oswojenie zastanej rzeczywistości: zmiana nazewnictwa miejscowości a także ulic, burzenie wszystkiego, co niemieckie, co źle się kojarzyło z przeżytą wojną i zastępowanie polskimi symbolami. Aż wreszcie następuje pogodzenie się z losem, tytułowe „wrastanie”. Tak naprawdę proces „wrastania” mieszkańców trwał aż do lat 70 i 80-tych XX wieku, kiedy w tej nowej Polsce urodziły się ich dzieci, wnuki, a na cmentarzu zaczęły pojawiać się groby najbliższych. Wtedy dopiero można było powiedzieć, że się jest „u siebie”.

Wystawa przygotowana została w formie labiryntu, z interaktywną instalacją oraz multimediami. Oprócz zdjęć i dokumentów prezentowane są filmy oraz wspomnienia „repatriantów” (a raczej ekspatriantów). Ekspozycja jest podświetlona i można ją zwiedzać także po zmroku.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.