W ramach VI Opolskiego Festiwalu Gór odbyło się spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki o największej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Tytuł książki to Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz.

Dlaczego napisałam tę książkę?
„bo byłam bardzo ciekawa nie tylko tego jaką była himalaistką, ale byłam ciekawa tego jakim była człowiekiem. Interesowało mnie także to, dlaczego działała jak magnes na mężczyzn, na publiczność, na ludzi w ogóle. Co miała w sobie takiego że przyciągała tłumy przed odbiorniki radiowe i przed ekrany telewizorów”.

Wanda nie daje się odkryć do końca, bo nie otwierała się na wszystkich. Do Wandy  pasowała tajemnica. Nie zniosłaby takiej sytuacji, że ktoś ją wkłada w szufladki. Rutkiewicz udowodniła, że kobiece wspinanie jest równorzędne męskiemu. Była taką kobieta, która miała siłę przebicia i determinację. Potrafiła zdobywać pieniądze na wyprawy, była doskonałym organizatorem.

Anna Kamińska dała nam klocki. Mnóstwo klocków z których każdy może sobie sam złożyć Wandę sam. Książka zostawia także jakiś margines dla czytelnika, bo czytelnicy podczas lektury, myślą nie tylko o Wandzie, ale także i o swoich wyborach.