37 niezwykłych rycin Rembrandta będzie można oglądać w Muzeum Śląska opolskiego już od 3 września. 4 października przypada 350. rocznica śmierci tego wybitnego artysty, stąd nawiązanie tytułu wystawy „Rembrandt 350”.

– Artysta tego formatu pojawia się po raz pierwszy w naszym województwie, w naszym mieście- mówi dr hab. Monika Ożóg, kustosz wystawy i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. I tym samym Opole ze swoją ofertą wkracza w przedstawianie twórczości geniusza, który jest światowego formatu. Na wyciągnięcie ręki mamy największego artystę z XVII wieku północnej Europy. I mamy go tu, w muzeum Śląska Opolskiego.

Ryciny są oryginalne, zostały pogrupowane tematycznie. W pierwszej części wystawy zatytułowanej „Twórca” znajdziemy portrety i autoportrety. W drugiej części „Wiara” – sceny religijne, w trzeciej „Życie” – sceny z życia codziennego, mitologiczne i akty. W czwartej Sali zostały ukazane grafiki oraz blachy, z których te grafiki powstały. Autorami prac są absolwenci Instytutu Sztuki UO Sabina Kanarek z Polski i Mykola Kravets z Ukrainy.

– Na początku nikt nie dowierzał, że można sprowadzić jakiekolwiek dzieła Rembrandta do Opola- kontynuuje dr hab. Monika Ożóg. Wiele osób uważało, że to jest niemożliwe do wykonania, a jednak udało się.

Grafiki przyjechały z Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Prace te na co dzień nie są udostępniane do zwiedzania. Ostatni raz pokazywane były w 2006 roku. Wartość grafik to ponad 2 miliony złotych. Stąd też Muzeum musiało przygotować dodatkowe zabezpieczenia, w tym celu wypożyczyło między innymi specjalny system zabezpieczeń z Warszawy.

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie już w najbliższą niedzielę 8 września. Pozostałe odbędą się 15 i 22 września oraz 6 i 13 października. Wystawa będzie dostępna do 15 października