Już w starożytności składano pod dębami ofiary w celu wywoływania deszczu. W wielu wierzeniach dąb był świętym drzewem bóstw piorunów, grzmotów i burzy. Pod tym drzewem chowano zazwyczaj samobójców, zabitych (chłopi, żołnierze), a także dziewczyny zamordowane przez zazdrosnych kochanków. Miało to zapewnić zmarłemu wieczne życie. Pod dębem składano śluby i przysięgi. To także miejsce rytualnych praktyk. Dąb jest symbolem siły, odwagi i męskości. Dawniej poganie bali się ścinać dęby, bowiem wierzono, że chronią one przed złem. Motyw dębowych liści i żołędzi często występuje w herbach królewskich oraz w emblematach wojskowych.

Dąb Wolności w Opolu w 2014 roku

W 2014 roku do miasta zawitał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, i przed Filharmonią Opolską posadzili drzewo, upamiętniając tym samym 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Dziesięcioletni dąb szypułkowy symbolizuje również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W sadzeniu dębu wzięli udział także: ówczesny prezydent Opola – Ryszard Zembaczyński, wojewoda opolski – Ryszard Wilczyński, marszałek województwa opolskiego – Andrzej Buła, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole – Zdzisław Dzwonnik oraz zastępca dyrektora RDLP w Katowicach – Bogdan Gieburowski.

Akcja sadzenia „Dębów Wolności”, która przebiegała w całej Polsce, była wspólną inicjatywą Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych. Założenia tej akcji nawiązywały do sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński sadzący w 2014 roku pierwszą wersję Dębu Wolności.

Dąb Wolności w 2018 roku

Na czas rewitalizacji ul. Krakowskiej drzewo przesadzono w inne, ustronne miejsce. Niestety w 2018 roku obumarło. Po cichu podmieniono uschnięte drzewo na nowe. Tabliczka nadal informuje, iż jest to to samo drzewo, które zostało posadzone w 2014 roku przez prezydenta Komorowskiego. Dąb „Wersja 2.0” również nie przetrwał. Miał pecha, lato tego roku jest wyjątkowo upalne. Nie pomogło nawet podlewanie z treegatora. Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta miasta twierdzi, iż dąb przeżył stres podczas przesadzania, zachorował i na skutek tego obumarł.

2016- pierwszy Dąb Wolności. Fot. pochodzi ze strony www.fotopolska.eu

Dąb Wolności w 2019 roku

Sprawę w swoje ręce wzięli opolscy ekolodzy. W piątkową noc 12 lipca 2019 roku obok uschniętego drzewa posadzili nową, dwumetrową sadzonkę dębu szypułkowego, takiego samego, który został posadzony w 2014 roku. Drzewo dostało nazwę: „Dąb Wolności wersja 3.0”. Pod drzewem dodatkowo zasadzono biało-czerwone kwiatki.

Uschnięty dąb po lewej zasadzony w 2018 roku (podmieniony). Po lewej nowe drzewo “Wersja 3.0” zasadzona w 2019 roku.Dąb został podmieniony w 2018 roku, ale tablica została poprzednia z 2014 roku.Opolscy ekolodzy, którzy zasadzili trzecia wersje Dębu Wolności. Fot. pochodzi z prywatnego archiwum.

Akcja miała na celu zaakcentować niedostateczny poziom troski o zieleń w mieście oraz zwrócenie uwagi mieszkańców na problem zbyt małej liczby drzew w mieście.