W tym roku mija  160 lat historii przemysłu cementowego w Opolu. Z tej okazji na opolskim rynku mogliśmy podziwiać plenerową wystawę na której wykorzystano fotografie Fryderyka Kremsera, Bogumiła Szybkowskiego, Joachima Sosnowskiego.

W 1857 roku powstaje pierwsza opolska cementownia, która jest trzecią w Europie a piątą na świecie. Założył ją Friedrich Wilhelm Grundmann w miejscu obecnego Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Struga w Opolu.

Druga z cementowni powstała w okolicy dzisiejszego zakładu „Nutricia”. Jej założycielem był Heymann Pringsheim.

W 1872 roku powstaje trzecia cementownia w Groszowicach. W kolejnych latach powstają cementownie: ”Giesel”,  „Bolko”, „Piast” (przed wojną „Stadt Oppeln”), „Silesia”,  „Frauendorf” oraz Opole- Port (dzisiejsza „Odra”). Łącznie do 1911 roku w granicach obecnego Opola powstaje aż dziewięć cementowni.

Oprócz niezwykle ciekawej wystawy można było również obejrzeć film Teresy Kudyby „Opolskie białe złoto”. Ale nie był to taki zwykły dokumentalny film opowiadający o funkcjonowaniu cementowni czy też procesach technologicznych. Film opowiada o krajobrazie dziedzictwa.

Okazuje się, że do dzisiaj istnieją pozostałości po cementowniach. Jednym ze śladów po dawnej cementowni Pringsheim będzie pałacyk przy ul. Marka z Jemielnicy.

Po cementowni Groszowice zachowała się willa Constansa von Prondzynskiego, obecnie restauracja i hotel „Villa Park”.

Natomiast budynki po cementowni „Bolko” przekształcono na mieszkalne o charakterze loftów. W dawnej cementowni „Silesia” powstało Centrum Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz „DomExpo”.

W wydarzeniu udział wzięli prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, dyrektor cementowni „Odra”- Wojciech Putra, Teresa Kudyba, Waldemar Kremer (syn fotografa Fryderyka Kremera).

Wystawa powstała przy współpracy Konsulatu Generalnego Niemiec w Opolu oraz Fundacji „GÓRAŻDŻE Aktywni w Regionie”.

Trailer filmu Teresy Kudyby „Opolskie białe złoto”:

https://www.youtube.com/watch?v=MT0bYo2viGE

„Loża Radiowa” z Teresą Kudybą:

http://radio.opole.pl/125,2736,teresa-kudyba-o-bialym-zlocie-opola-i-zywej-hist