Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Poznaliśmy nazwiska odwołanych ministrów i tych powołanych na ich miejsce. Zdaniem szefowej opolskich struktur PiS – poseł Katarzyny Czochary – zmiany w rządzie nie powinny być zaskoczeniem, bo rekonstrukcja rządu była zapowiadana od dawna, a ta dość głęboka zmiana wynika z obecnych potrzeb, otwierając nowy rozdział pracy rządu.

Odmiennie ocenia rekonstrukcję rządu poseł Witold Zembaczyński – przewodniczący opolskich struktur Nowoczesnej, a od niedawna także wiceprzewodniczący tej partii: „PiS stosuje znaną technikę, czyli chowa wszystkie kontrowersyjne postaci na drugi plan, wyciąga swoją ludzką twarz, bo rozpoczyna się rok wyborczy”, a odwołanie ministrów: Macierewicza, Radziwiłła, Szyszko, czy Waszczykowskiego, tylko potwierdza, że „opozycja miała rację w krytyce postępowań tych ministrów, czego dowodem jest ich dzisiejsze odwołanie”. Zdaniem naszego rozmówcy: “PiS się nie zmienia, zmienia się tylko jego twarz, a z ocenami nowych ministrów trzeba poczekać, szczególnie ministra zdrowia i ministra obrony narodowej”

“Morawiecki – pełnomocnik do spraw bycia premierem”

Zdaniem Zembaczyńskiego: “ta rekonstrukcja nie jest autorską rekonstrukcją premiera Mateusza Morawieckiego, bo to jest tylko pełnomocnik do spraw bycia premierem, decyzje zapadają gdzie indziej, jednoosobowo i są nastawione na zmiany wizerunkowe”.

Schodząc z większej polityki na mniejszą, lokalną, zapytaliśmy także o ocenę pracy opolskiego Ratusza i prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego.

“Ratuszem rządzą ludzie Patryka Jakiego” 

Źle się dzieje w opolskim Ratuszu. Rządzą ludzie Jakiego, a rolą odpowiedzialnej opozycji jest znalezienie takiego kontrkandydata, którego poprą Opolanie, bo zmiany mogą dokonać tylko mieszkańcy Opola. Czas współpracy Zembaczyńskiego z Wiśniewskim w sprawie “Dużego Opola” (powiększenie granic miasta), nasz rozmówca oddziela wyraźną cezurą, a jest nią wygrana PiS-u w wyborach krajowych, to wtedy – zdaniem Zembaczyńskiego – Wiśniewski odszedł od “wspólnego korzenia” opozycji. Jeśli wygra opozycja, to w Opolu “zobowiązujemy się przeprowadzić referenda lokalne” i mieszkańcy dzielnic przyłączonych wbrew własnej woli do miasta Opola, będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat tego, czy chcą mieszkać w granicach miasta, czy poza nim.

W zbliżających się wyborach samorządowych w Opolu, do których przygotowują się wszystkie formacje polityczne, z całą pewnością jednym z ważniejszych tematów stanie się jakość życia i sposób zarządzania zielenią w Naszym mieście, bowiem nie trudno zauważyć, jak za czasów kadencji Arkadiusza Wiśniewskiego, dramatycznie ubywa drzew i pogarsza się jakość powietrza w Opolu.

Gigantyczny Smog i wycinka drzew

Rozmowę przeprowadzono 9.01.2018 roku.
Rozmawiał Rafał Łężny.
Zdjęcie, źródło: fp Witolda Zembaczyńskiego.