image description

Na łamach “Tygodnika Opole” publikujemy biograficzny komiks opowiadający o życiu i działalności rabina Leo Baecka, który spędził w Opolu okres między 1897 a 1907 rokiem. To tu napisał swoje najsłynniejsze dzieło: Istota Judaizmu, będące żydowską odpowiedzą na pracę chrześcijańskiego teologa Adolfa von Harnacka „O istocie chrześcijaństwa”. Po Opolu, Baeck pełnił funkcję rabina w Berlinie. W latach 30. XX wieku, gdy sytuacja niemieckich Żydów katastrofalnie się pogorszyła, nie wahał się interweniować w sprawie prześladowań u samego Adolfa Hitlera. W 1943 roku został osadzony w getcie Theresienstadt. Po wojnie działał naukowo w Wielkiej Brytanii oraz w USA. Zmarł w Londynie w 1956 roku.  Dziś działają instytuty jego imienia w Londynie, Nowym Jorku, Jerozolimie. W Niemczech każdy kanclerz otrzymuje nagrodę jego imienia.

Leo Baeck był nie tylko wybitnym teologiem judaizmu, otwartym jednocześnie na dialog z chrześcijaństwem, ale kiedy nadeszła noc Zagłady rabin Leo Baeck potrafił znaleźć w sobie ogromną siłę duchową, która pomagała przetrwać innym, która była pocieszeniem, ratowała poczucie godności i dawała nadzieję. Jeden ze współwięźniów w Theresienstadt, H.G. Adler, tak go wspominał:

„Najwspanialszą postacią w Terezinie był rabin Leo Baeck, członek Rady Starszych. Wszyscy go szanowali za jego gotowość do pomocy. Nigdy nie opuszczał obozu, ale robił wrażenie, jakby go nie dotykał brud tego miejsca. Emanował z niego spokój. Był łagodny, lecz potrafił okazać gniew wobec wydarzeń, których byliśmy świadkami (…). Wykazywał opór poprzez czystość swojej postawy. Był klejnotem w oceanie rozpaczy”.

Komiks został wydany przez Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia w Opolu.

Scenariusz: Bartłomiej Janicki
Rysunek: Kaja Maliszkiewicz-Ward