Z cyklu Opolskie dęby. Dąb Hitlera
W ostatnich latach panuje wręcz moda na sadzenie dębów. Sadzimy dęby Niepodległości, Wolności, Chrobrego, dęby papieskie i katyńskie. Ale to wcale nie jest nowy pomysł, bo wcześniej były dęby Napoleona, Piłsudskiego, Bismarcka a także … Hitlera.
Hitler Eiche
Swój artykuł zacznę od tego ostatniego, dziś najbardziej kontrowersyjnego, bo dąb Hitlera (Hitler Eiche) był również posadzony w Opolu.
Kiedy Hitler doszedł do władzy w styczniu 1933 roku (został kanclerzem Niemiec), postanowiono to uczcić. W każdej miejscowości należało posadzić dąb ku czci Hitlera. Sadzonki ponoć miały pochodzić z miejscowości Braunau am Inn w Austrii, w której urodził się i mieszkał do 3. roku życia Adolf Hitler.
Natomiast w Opolu, w kwietniu 1933 roku, nadano führerowi tytuł honorowego obywatelstwa miasta, a także wystawiono mu żywy pomnik, sadząc na jego cześć dąb. “Oppelner Zeitung” zrelacjonowała tę uroczystość, stąd wiadomo jak wyglądała. Uroczystość odbyła się w pobliżu dzisiejszego dworca wschodniego. Wzięli w niej udział wszyscy ważniejsi przedstawiciele nowych władz. Jako pierwszy przemówił nadsekretarz rejencji opolskiej Muecke, następnie głos zabrał Kreisleiter Settnik, szef powiatowej organizacji NSDAP. W końcu nadeszła wiekopomna chwila i nadsekretarz Muecke zasadził drzewo. Dębem tym miała opiekować się opolska młodzież.
Obok posadzonego dębu ustawiono głaz ze swastyką oraz inskrypcją: „Adolf Hitler Eiche 1933”. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem niemieckiego hymnu.
Po II wojnie światowej nastąpiła polonizacja i zacieranie śladów niemieckości. Zniknęło wówczas wiele pomników, w tym także kamień z inskrypcją oraz dąb Hitlera.
Ponieważ nie zachowały się żadne zdjęcia dębu ani głazu, a w każdym razie ja nie znalazłam takowych, zamieszczam zdjęcie odnalezionego kamienia w Borne Sulinowie. Kamień najprawdopodobniej pochodzi ze wsi Bińcze (gmina Czarne) województwo pomorskie.
Zdjęcia pochodzą ze strony:
W następnych artykułach opiszę pozostałe dęby opolskie.