We wtorek 5 lutego br. Muzeum Śląska Opolskiego udostępniło do zwiedzania studnię, znajdującą się w kamienicy przy ul. Krawieckiej w Opolu. Studnia po raz pierwszy została odkryta w 1966 roku, podczas robót budowlanych. Wówczas jednak nie wzbudziła niczyjego entuzjazmu. Ponownego „odkrycia” dokonano w 2012 roku. Dzięki pozyskanym funduszom w ramach projektu „Światło na sztukę” udało się studnię odrestaurować oraz przygotować piwnicę dla zwiedzających (głównie chodziło o zabezpieczenia p.poż.). Koszt inwestycji to ponad 400 tys. zł.

Odkryta studnia pochodzi z XVII wieku. Głębokość studni to 8,8 m, a jej średnica wynosi od 1,40 m do 0,97 m. Dno studni zostało wykute w skale marglowej. Woda ze studni prawdopodobnie zdatna jest do picia. Jeśli badania to potwierdzą, jest pomysł, aby sprzedawać ją w szklanych buteleczkach. Jak mówi nowa dyrektor Muzeum, Monika Ożóg, woda ta przynosi nie tylko szczęście, młodość, ale i bogactwo, ponieważ przy studni  znaleziono także dzbanek ze srebrnymi monetami (około 130 sztuk).

Ekspozycji towarzyszą plansze ze zdjęciami i historią pierwszych ujęć wody oraz wodociągu miejskiego.

W otwarciu ekspozycji udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Opolskiego: marszałkowie Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca oraz Agnieszka Kamińska, dyrektor departamentu kultury, turystyki i sportu.

Chętnych do obejrzenia tego niezwykłego eksponatu zapraszamy do kasy Muzeum.