Już od soboty będzie można obejrzeć wystawę prac Adama Śmietańskiego (żył w latach 1919–1992), który obok Kremsera i Bobera należy do najbardziej znanych powojennych opolskich fotografów. Wernisaż wystawy odbędzie się 28.10.2017 (godz.17:00) w Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem wystawy jest Bogna Szafraniec.

Na wystawie zaprezentujemy 250 jego prac z różnych okresów twórczości i dotykających różnorodnej tematyki. To zdjęcia architektury miasta, krajobraz, fotografie przywiezione z podróży, zdjęcia reporterskie. To prace pokazywane na wystawach, publikowane, ale również takie, które nigdy nie były prezentowane

“Jego twórczość uwarunkowana była przemianami, którym w latach powojennych podlegała w Polsce fotografia, a początkowo także specyficzną historią poznańskiego środowiska fotograficznego, z którym od 1946 roku był związany.
Swoje prace – począwszy od I Wystawy Fotografiki w Opolu w czerwcu 1947 roku – prezentował na licznych wystawach organizowanych przez powstające towarzystwa fotograficzne, między innymi w Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Częstochowie, Gnieźnie, Katowicach, Łodzi i Warszawie, a także poza granicami kraju, między innymi w Bukareszcie, Kopenhadze, Sztokholmie, Nowym Jorku, Pekinie, Lipsku i Londynie. W ciągu piętnastu lat (1952–1967) przygotował dziewięć wystaw indywidualnych, a jego zdjęcia ilustrowały dziesiątki wydawnictw i kart pocztowych, były publikowane w licznych gazetach i czasopismach” – czytamy o Śmietańskim na stronach Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Wystawa potrwa do 25.02.2018.